Sreberka z Dziewiątki, brązowe piliczanki - Łyżwiarstwo szybkie w wydaniu mistrzowskim

KS Pilica. Opublikowano w W mediach

Tomaszowski Informator Tygodniowy Numer: 4 (1330) z 29 stycznia 2016 r.

Ola Kapruziak w mistrzostwach Polski tym razem zajęła szóste miejsce

W Zakopanem odbyły się XXXV Mistrzostwa Polski w Wieloboju Sprinter s kim. Indywidualnie tomaszowianie nie zbliżyli się do podium, za to cieszyliśmy się z dwóch medali panczenistek w biegu drużynowym.
W mistrzostwach dominowały kadrowiczki, srebrne medalistki Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Mistrzynią Polski została Natalia Czerwonka z Zagłębia Lubin, która wprawdzie wygrała tylko jeden bieg, ale w dwóch była druga i raz trzecia. Uzbierała 160,455 pkt i wyprzedziła Luizę. Złotkowską (UKS Sparta Grodzisk) o zaledwie 0,045 pkt. Brąz przypadł aktualnie najszybszej na łyżwach Polce Kai Ziomek (Cuprum Lubin), która wygrała dwa biegi na 500 m, ale na l km uzyskiwała piąte wyniki.
Z tomaszowianck udany start miała Karolina Bosiek. Juniorka młodsza z l UKS Dziewiątka raz na tysiąc metrów była trzecia, a w pozostałych startach plasowała się, na czwartym miejscu. Dało jej to w sumie piąte miejsce ze stratą 7 pkt do zwryciężczyni. Szósta była brązowa medalistka z ubiegłego roku Aleksandra Kapruziak z Pilicy. Na ósmym miejscu uplasowała się jej koleżanka klubowa Natalia Jabrzyk, a tuż za nią była Izabela Tejchman z Dziewiątki.
Rywalizacja mężczyzn była mniej wyrównana i w dodatku zabrakło naszego eksportowego sprintera Artura Wasia. O tytuł mistrzowski walczyli sprinterzy z szerokiej kadry. Wygrał Artur Nogal z Fundacji Legia Warszawa (144,490) przed Piotrem Michalskim z Górnika Sanok (144,990). Trzeci był wieloboista Jan Szymański( 146,525). Startowali czterej młodzi tomaszowianie. Mateusz Owczarek z Pilicy był dziesiąty, Damian Żurek trzynasty, Jakub Piotrowski osiemnasty (obaj z Dziewiątki), Mateusz Aftyka dziewiętnasty, a Wiktor Grzybek dwudziesty (obaj Pilica). Na zakończenie pierwszego dnia zawodów odbyły się biegi drużynowe. Tomaszowianki przed rokiem były mistrzyniami, ale nie ma już tej drużyny.

Mimo to cieszyliśmy się z dwóch medali. Srebro wywalczyła Dziewiątka w składzie: Bosiek, Gąsecka i Karolina Świnoga. Brąz przypadł Pilicy, w której jechały: Jabrzyk, Olga Kaczmarek i Kapruziak. Mistrzem został AZS AWF Katowice. W rywalizacji mężczyzn najlepszy był GKS Stoczniowiec. Nasi młodzi panczeniści nie byli stanie sprostać starszym rywalom. Piąta była Pilica (Aftyka. Grzybek i Owczarek), a szósta Dziewiątka (Jakub Dymkowski, Piotrowski i Żurek).

Na zakopiańskim lorze dokończono mistrzostwa Polski na dystansach, które były w końcu ubiegłego roku w Tomaszowie. Na naszym torze nic odbyły się najdłuższe biegi. Teraz na 5 km kobiet wygrała Aleksandra Goss (Stegny Warszawa  7.48,30) przed Złolkowską i Urszulą Włodarczyk (AZS AWF Katowice). Karolina Gąsecka z Dziewiątki zajęła szóste miejsce (8.23,88). Rywalizację mężczyzn na 10 km wygrał Szymański (14.53,33). Tomaszowianie nie startowali.