Karolina Gąsecka i pierwszy medal Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich

KS Pilica. Opublikowano w W mediach

Tomaszowski Informator Tygodniowy Numer: 8 (1334) z 26 lutego 2016 r.

Tomaszowskie Karoliny – Gąsecka (od lewej) i Bosiek z trenerką Jolantą Kmiecik na torze w Lillehammer Fot. Szymon Sikora

Karolina Gąsecka, panczenistka IUKS Dziewiątka Tomaszów, jako pierwsza z polskiej reprezentacji sięgnęła po medal Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Do Polski, tak naprawdę należy 1/4 % krążka, bo został zdobyty w wyścigu drużynowym, w którym ekipy składały się z zawodników z różnych krajów. Mimo to tomaszowianka przeszła do historii polskiego olimpizmu. Od ubiegłego piątku (12 lutego) do minionej niedzieli (21 lutego) w Norwegii odbywały się 11 Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Lillehammer 2016. Rozdano 70 kompletów medali. W imprezie uczestniczyło ponad 1100 sportowców w wieku 14-19 lat z 70 krajów świata, w tym z takich egzotycznych jak Kenia. Polskę reprezentowała 21 osobowa ekipa. Polacy startowali w: biathlonie, biegah narciarskich, hokeju na lodzie, kombinacji norweskiej, łyżwach szybkich, narciarstwie alpejskim, saneczkarstwie, skokach narciarskich i snowboardzie. Zawody łyżwiarstwa szybkiego odbywały się w Hamar Olympic Hall Viking Ship. W reprezentacji Polski, którą prowadziła trenerka Jolanta Kmiecik, były dwie tomaszowianki. Start na igrzyskach miały udany. Na początek (w sobotę) były biegi na 500 m. Po dwóch startach sprinterskich Karolina Bosiek zajęła siódme miejsce 81,63 (40,78 i 40, 85), a Karolina Gąsecka była osiemnasta 84,78 (42,38 i 42,39). Najszybsza była Min Sun Kim z Korei Południowej 78,66 (39,30 i 39,36). W poniedziałek był wyścig na 1500 m. Bosiek zajęła piąte miejsce z czasem 2.06,24, a Gąsecka dziewiąte (2.09,02). Wygrała Koreanka Woo Ji Park 2.03,53. W środę rozegrane zostały sprinterskie biegi drużynowe (4x400 m) w mieszanych składach międzynarodowych. Polaków przydzielono do trzech ekip. Team, w którym startowała Gąsecka, zajął drugie miejsce. Tomaszowianka jechała razem z: Elisą Dul (Holandia), Austinem Klebą (USA) i Anwarem Muchamadajewem (Kazachstan). O dużym pechu może mówić Bosiek. Jej dobrze zapowiadający się występ przerwał upadek rywalki z Austrii. Zawodniczka Dziewiątki ucierpiała, ale na szczęście skończyło się na otarciach i siniakach. Na koniec w piątek odbyły się biegi ze startu wspólnego. Wygrała Park. Bosiek zajęła dwunaste miejsce, a Gąsecka była siedemnasta.

Tomaszowianie w Viking Race
W nadchodzący weekend w holenderskim Heerenveen odbędzie się Viking Race. W zawodach uznawanych za nieoficjalne mistrzostwa świata dzieci, wystartuje szesnastoosobowa reprezentacja Polski. W białoczerwonych barwach wystąpi dziewięcioro młodych panczenistów z Tomaszowa. Są to: Karolina Bosiek, Karolina Gąsecka, Daria Kopacz, Natalia Krześlak, Damian Żurek i Jakub Dymkowski (wszyscy IUKS Dziewiątka) oraz Katarzyna Dela, Natalia Jabrzyk i Wiktor Grzybek (wszyscy Pilica). Łyżwiarzom towarzyszyć będą trenerzy — Jolanta Kmiecik i Rafał Brzostowicz z Tomaszowa oraz Joanna Staszkiewicz i Artur Parchan.